Solsikker i perler

Solsikker i perler

28. september 2025 0 Af Kreative Pips

I min svigerfamilie har solsikker en stor betydning. Solsikker var nemlig min svigerfars yndlingsblomst. Han døde desværre alt for tidligt, da min mand stadig var barn. I min brudebuket havde jeg derfor også en solsikke, og derfor har jeg nu lavet nogle fine solsikker i perler.

Ideen kom fra en sød følger, som lavede mine tulipaner og som så lavede en fin solsikke. Jeg har taget udgangspunkt i hendes solsikke, men har tilføjet et ekstra lag for at få mere 3D effekt i blomsten.

Vejledning til solsikker i perler

Jeg har brugt en stor rund perleplade og følgende farver (nr. svarer til farverne hos HAMA, men alle perler kan bruges)
– gul (03)
– grøn (10)
– mørk brun (12)
– bamsegul (60)
– nougat (76)

Du skal lave ovenstående 3 dele. Den lille består af mørkebrune perler, som skal bruges til at holde stilken på plads. De to blomsterhoveder er næsten ens, men det nederste er midten kun mørkebrun, mens den der er øverst har nougat-farvede perler også (se billede herunder).

Den lille brune skal stryges normalt, mens de to andre skal stryges og derefter bøjes opad. Jeg stryger altid en ad gangen og lader den køle lidt af, inden jeg fjerner bagepapiret. Herefter holder jeg den i hånden, men pas på, for den er stadig meget varm. Og så holder jeg den ind under den kolde hane, så plastikken hurtigt køles ned og stivner.

Du skal bruge et stykke elefanttråd pr. blomst (Reklamelink). Du skal bøje et par centimeter i den ene ene. Den lille brune cirkel skal sidde under den bøjede tråd, mens de to blomsterhoveder limes sammen og limes ovenpå den bøjede tråd. Jeg bruger limpistol til at lime blomsten sammen med.

Når limen er kold, og blomsten sidder fast, kan du komme grønne perler på hele elefanttråden. De nederste 2-3 cm bøjes opad, så perlerne sidder i spænd.

Jeg har også lavet en enkel solsikke i miniperler. Der ku’ jeg desværre ikke få perlerne på elefanttråden, men jeg har plantet den i oasis i en lille blomsterskjuler og lagt et låg af grønne perler henover. Den skal med ind og stå på kontoret. Det er meget forskelligt, hvor ofte jeg er på mit faste kontor. Jeg arbejder både hjemmefra og fra en anden kontorfacilitet, derfor er perleblomster perfekte til mit faste kontor.

Mens jeg har lavet disse blomster fik jeg en ide til en anden blomst. Den vil jeg straks gå i gang med, da jeg virkelig nyder at sidde og lave perler. Især når nogle af drengene sætter sig sammen med mig – dét ELSKER jeg.

Følg mig på Bloglovin’, Pinterest, Facebook og Instagram