Boganmeldelse – Dagens bog
Jeg har læst og anmeldt romanen “Dagens bog” af Anne Pia Jørgensen.
Bogen “Dagens bog” er modtaget til anmeldelse.

Fakta om bogen:
Titel: Dagens bog
Forfatter: Anne Pia Jørgensen
Udgivelsesdato: 1. marts 2026
Forlag: Trykværket
Fra bogens bagside læses:
En varm sommerdag søger Lotte tilfældigt ly for solen i en kirke. Først dér opdager hun, at hun er landet midt i en begravelse – for et menneske, hun aldrig har kendt. Alligevel sætter ordene, ritualet og de fremmede ansigters sorg noget i gang i hende. Hvad betyder et liv egentlig? Og hvad står der tilbage, når det er slut?
Lotte er enke, barnløs og midt i livet. Hun har styr på hverdagen, men ikke på retningen. Et job, der er ved at forsvinde. Minder, der fylder for meget. Venner, der vil have hende videre. I forsøget på at holde sammen på dagene indfører hun et ritual: Dagens bog – en bog som hun tager med sig hver dag. Ikke for at læse sig væk, men for at give dagen en form og et sted at stå.
Gennem hverdagsnære situationer, skæve møder og stille refleksioner bevæger Lotte sig rundt i spørgsmålet om, hvordan man lever et meningsfuldt liv, når det ikke blev, som man troede. Fortiden bliver ved med at melde sig – i form af kærlighed, tab og relationer, hun ikke kan slippe – samtidig med at nye forbindelser langsomt opstår.
Det er en roman om sorg og forandring, om fællesskab og ensomhed, og om de stille valg, der kan åbne et liv igen. En eftertænksom og varm fortælling om mennesker, bøger og de små handlinger, der – næsten umærkeligt – holder os fast i verden.
Anne Pias bøger kan købes her (Reklamelink) – jeg kan varmt anbefale hendes bog “Bidronningen” som jeg læste og anmeldte i sommers. Den boganmeldelse kan du læse her.
Min anmeldelse
“Dagens bog” er en virkelig fin bog om sorg og forandringer. Om at hvis man selv tør at prøve noget nyt, så kan livet åbne sig op og give en masse glæde. Bogen handler for mig også om mod og om at turde at tage chancer. Det er en varm fortælling om nye venskaber, bøger og hvor stor værdi de små handlinger kan give.
Endnu en gang kan jeg varmt anbefale Anne-Pias bog. Det er et lille lyspunkt i de stadig lidt mørke aftener. Det er livet med både sorg og håb, og ikke mindst forhåbninger om at livet ikke et slut. Køb bogen her (Reklamelink), hos din lokale boghandler eller lån den på biblioteket.
Hvis du mangler at bestemme dig for, hvilken bog du skal læse næste gang, kan du dykke ned i mine mange anmeldelser lige her. Jeg har flere bøger liggende klar til læsning og anmeldelse. Jeg kan derfor love, der kommer flere anmeldelser den kommende tid.
Følg mig på Bloglovin’, Pinterest, Facebook og Instagram