DIY dukkebluse og -bukser
Denne dukkebluse er en ranglan og kræver kun en overlocker (men kan også nemt syes på en almindelig symaskine), mønstret kommer fra bogen “Tøj og tilbehør til babydukker” af Anne-Pia Godske Rasmussen. Bukserne er mine præmatur-bukser, og mønstret kan findes i dette indlæg.
Stoffet er en rest fra min julegavekjole til min svigerinde. Og når nu jeg havde stoffet fremme, tænkte jeg at jeg lige så godt kunne få klippet projekter af resten. Det blev til denne fine Minikrea ranglankjole i str. 56/62. Jeg har stadig lidt stof tilbage, måske der er nok til en lille dukkekjole 🙂
– Dette indlæg indeholder affiliate links

Jeg hedder Pia, og har siden jeg var barn været bidt af kreative projekter. Jeg har klippe-klistret, syet og leget med perler i mange år. Derudover er jeg mor til to dejlige drenge, som begge har ADHD. Jeg prøver mig derfor frem med forskellige projekter for at mindske deres udfordringer i hverdagen.